DREWBUD.PL

promocja
na deskę tarasową

Sprawdź ofertę...
  • Wkręty do tarasów
  • Blachy montażowe
  • Oleje, impregnaty
Sprawdź ofertę...

DESKA TARASOWA

Co warto wiedzieć przed zakupem deski tarasowej?

MODRZEW SYBERYJSKI?

W 99% ofert deski tarasowej z modrzewia "syberyjskiego" mamy do czynienia z oszusztwem. Handlarze często wykorzystują fakt ze wszystkie roslina na swiecie mają min dwuczłonowe nazwy i sa to nazwy czasami sugerujące pochodzenie ale najczęściej sa to nazwy gatunkowe. I tak dla przykładu w Polsce rośnie topola włoska - powinna rosnąć we Włoszech, fiołek alpejski- powinien w Alpach itp itd. Kupując deski z tzw modrzewia syberyjskiego płacicie Państwo duzo większe pieniądze a dostajecie produkt importowany najczęściej z Niemiec lub z Bułgarii czy Rumunii.

Nieuczciwi sprzedawcy nigdy nie napiszą na fakturze "drewno syberyjskie" bo wiedzą że musi ono pochodzić z Syberii natomiast modrzew syberyjski może rosnąć gdziekolwiek więc Klient nigdy nie wygra z nimi sprawy sądowej.

 

Jest w internecie wiele nieprawdziwych informacji jakoby modrzew syberyjski miał male przyrosty i tym samym był lepszy od naszego krajowego.

 

Po pierwsze modrzew nie jest gatunkiem rosnącym na północy a na Syberii oczywiście wystepuje ale tylko w jej najbardziej południowej części - więc nie chodzą między min renifery :-)

 

Ponadto rozpatrując sprawę pochodzenia drewna trzeba poruszyć jeszcze inne kwestie.

Modrzew jest gatunkiem wybitnie światlolubnym i wybitnie szybkorosnącym. Rosnie najszybciej ze wszystkich gatunków drzew iglastych potrzebuje też do wzrostu najwięcej światla- dlatego ZAWSZE w lesie wystepuje w tzw "górnej partii lasu" czyli nigdy nie rośnie poniżej koron innych drzew. Krótki okres wegetacyjny nie daje nam pewności że przyrosty roczne modrzewia będa małe- wprost przeciwnie- skoro drzewo jest genetycznie "ustawione" na szybki wzrost i wie że jeżeli nie przerośnie innych drzew to zginie, to w przypadku krótkiego okresu wegetacyjnego z którym mamy do czynienia np w gorach czy na północy kontynentu ten wzrost jest jeszcze szybszy bo drzewo ma mniej czasu na prześcignięcie konkurencji we wzroście a nalezy jeszcze pamiętać że modrzew jako jedyny gatunek iglasty zrzucający igły na zimę musi też dużo energii zużyć na ich odbudowę każdej wiosny!

Jedynym czynnikiem który jest w stanie pohamować szybkość wzrostu modrzewia a tym samym zmniejszyć jego przyrosty roczne jest słaba gleba. Mówiąc kolokwialnie jeśli będzie on całe życie "głodny" to nie ma szans na szybki wzrost.

Tak więc nie krótki okres wegetacyjny ma decydujący wpływ na przyrosty ale słaba, małożyzna gleba.

 

Każda firma co jakiś czas powinna kontrolować ofertę konkurencji więc i my to czynimy. Deski modrzewiowe importowane zza granicy które oferują nam importerzy do dalszej odsprzedaży bardzo często zawierają duże ilości daglezji. Kupując np partię 50 desek często 10-20 sztuk to daglezja która tylko kolorystyka i rysunkiem drewna przypomina modrzewia. W rzeczywistości jest dużo mniej odporna na warunki atmosferyczne i na tarasy sie nie nadaje. Dlatego nie mamy w ofercie desek importowanych które są też dużo gorszej jakości niż produkowane przez nas.

 
css template ad
tresc